TELEVIISOR

Kui ma alles poolteist kuud tagasi olin kursis kõikide seepidega, mis televiisorist näidati, siis nüüd mul pole aimugi, mis seal toimub. Kõik algas sellest, kui me Mehega ei viitsinud ühel pühapäevaõhtul “Su nägu kõlab tuttavalt” vaadata. Vingusime, et see on nii pikk ja nii palju reklaamipause ja et tahaks ainult esitusi näha. Ja meie jaoks oli see natuke igavaks jäänud. Too õhtu me telekat mängima ei pannudki.
Järgmisel hommikul otsustasin, et teen telekavaba nädala. Kodu oli korras, jõin palju teed, käisin rohkem jalutamas, lugesin, mängisin Tütrega.
See oli kuidagi eriti mõnus nädal. Edasi läks täiesti loomulikult. Televiisor on mänginud väga harva. Vaatame vaid enda tõmmatud filme ja sarju ja sedagi minimaalselt. Korra olen pannud teleka käima aga siis mind kuidagi eriti häirib see möla, mis sealt tuleb. Nii palju müra. Pealeräägitud tekstid ja reklaamid. Võiks ju ETV-d vaadata aga ma leian, et see on liiga asjalik niisama “taustal mängimiseks”. Parem siis üldse mitte mängida.
Mul on hea meel, et me väga telekat ei vaata. Meil oli kunagi üks vana kineskoop telekas, mis aina rohkem ära väsis. Lõpuks oli vaja sellele mitu korda lajatada, et pildi ette võtaks ja mingil hetkel läks ta lihtsalt täiesti katki. Isa viskas selle minema ja uut ei ostnud. Juba ammu ei olnud meie peres teleka vaatamine igapäevane asi ja me harjusime kiiresti. Koolis muidugi kõik imestasid, et “Sul pole kodus telekat???!” Ja siiamaani pole.
Aga meil Mehegs on. Mulle käib närvidele, kuidas mul on mingid tobedate reklaamide laulud peas, täiesti absurd minumeelest. Ehtne näide prügist minu peas. Ja kuidas Tütar alati teleka poole kõõritab. Ei ole vaja. Televisioonis on nii palju vägivalda ja seda tuleb aina rohkem. Ja nii palju on neid totakate mänguasjade reklaame. Lõpuks ei teagi, mis ta sealt näeb ja parem on üldse mitte vaadata. Kõige efektiivsem meetod laste teleka vaatamise piiramiseks on ise eeskujuks olla.
Kui mu vend meile kolis, siis ta hoidis end teadlikult telekast eemale, sest muidu jäädki vaatama. Me teame ju kõik, et sealt tuleb ikka parajat paska.
Uudiseid ma ka üritan vähem lugeda, sest mind on hakanud mõned asjad väga šokeerima. Ei teagi, kas selliseid uudiseid on hakatud rohkem kajastama või ma olen lihtsalt emotsionaalselt rohkem avatud.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s