VARJANT

Võiks öelda, et ma olen natuke grammatikafriik. Ega mu enda õigekiri pole ka alati täiuslik, näiteks aeg-ajalt ja vahetevahel on sõnad, mille puhul pean keeleabisse piiluma aga mind ikka paneb imestama, kui palju vigast kirjapilti ma igapäevaselt näen. Viimasel ajal olen ma just näinud igal pool “varjante”. See sõna on minumeelest suhteliselt tihedalt kasutuses, õige kirjapilt võiks silme ees olla. Samuti -ki ja -gi lõpud, kuigi -ki lõppu valesse kohta väga ei panda, küll aga -gi lõppu. Lõpudgi, näinudgi.
Kommentaariumites tuleb ikka ette valede lõppudega sõnu. Ma kontrollin alati oma kommentaarid üle, tihti muudan sõnastust, et oleks ilusam lugeda, et oleks lihtne aru saada. Olen lugenud väga segaseid kommentaare, kus üritatakse liiga palju infot ühte lausesse suruda. Liiga palju sidesõnu ja komasid.
Samamoodi näen ma kirjavigu ka inglise keeles. Ja neid teevad inimesed, kes kõnelevad inglise keelt emakeelena. Kirjutavad nii nagu kuulevad. Kõige rohkem jääb silma should of ja must of, kui tegelikult mõeldakse should have ja must have. Kas inimesed ei loe üldse?
Mulle meeldib lugeda. Väiksena lugesin päris palju ja lugemise käigus ma märkasin mingeid seaduspärasusi ja kasutasin neid ka kirjutamisel. Isegi enne seda, kui koolis neid defineeriti ja mulle meeldis, et ma juba enne sain sellest loogikast aru. Keeled on mul üleüldse tugev külg. Vaistlikult tajun õiged asjad ära. Samas matemaatikas olen ma jube pikaldane. Mõnel on vastupidi. Aga mõnda asja võiks lihtsalt teada. Kui mõnikord lähevad -ki ja -gi lõpud sassi, siis võiks vähemalt teada, et “gümnaasium” kirjutatakse i-ga.
Ma armastan Eestit, selle loodust, kultuuripärandit ja keelt! Ma luban endale mõnikord võõrkeelsete sõnade kasutamist ja eestindamist aga ma siiski oskan ja hindan eesti keelt. Mul on kahju, et osa noortest ei taju selle väärtust. Kõik keeled muutuvad ajaga aga viimasel ajal on kirjapilt aina koledamaks muutunud. Ehtne näide. Kultuurišoki hoiatus.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s