ÕIGED JA VALED

Mingi rongaemade teema on kergelt üleval. Hehe. Ja mina ei saa aru, miks see sellises kontekstis üldse mingi teema on. Üks pool arvab, et vahel on okei käia väljas ja jätta laps kellelegi hoida, teine pool arvab, et emad ei tohiks väljas käia, sest laps on ikkagi esikohal. Nii et need emad, kes käivad väljas, endal väike laps kodus, on rongaemad.
Misasja? Mina ei saa aru. Niimoodi pole ju tervislik. Oled lapsega kogu aeg kodus, hetkekski teda silmist ei lase, kellelgi teisel sülle võtta ei lase ja isegi vaadata ei luba. See on mingi hullumeelne klammerdumine ja lapse nimel elamine, mis lõpuks viib välja selleni, et laps on sotsiaalne invaliid. Ja ise oled ka. Miks panna lapsele peale stress, et ema on tema nimel nii palju ohverdanud ja peaks taevani tänulik olema selle eest ja täiskasvanuna ema teenima? Vastutasuks või nii. Inimesed teevad teevad ka endale oma ohverdustega liiga. Ma olen isegi seda teinud. Ohverdad endast nii palju ja vastu ei saa midagi. Öeldakse, et andmine on suurim rõõm aga andmine ja eneseohverdus on kaks erinevat asja. Eluaeg annad ja annad, ootad, et millalgi tuleks tasu aga ikkagi midagi vastu ei saa ja lõpuks oledki kibestunud. Ja keegi ei saa aru, miks. Endale tuleb ka mõelda. Laps ei sünni selleks, et vanemad end jäägitult talle pühendaks. Laps ei ootagi ega ka vaja seda, ta tahab lihtsalt armastada ja kasvada ja õppida ja avastada. Lapsele on oluline, et vanemad oleksid õnnelikud ja rahul. Kui ema on päevad läbi kodus ja tahab üks õhtu kuus minna välja või olla iseendaga, siis see küll mingi rongaemadus pole. Miks on nii, et kui inimesed saavad lapse, siis on väljas käimine nende puhul välistatud? Miks tehakse suured silmad, kui noor ema istub üks õhtu sõpradega pubis ja veedab mõnusalt aega? Kodust välja saamine on vajalik mõistuse säilitamiseks. Muidu oledki see, kes tituleerib rongaemadeks kõik need, kes jätavad lapsed kellegi hoolde ja lähevad sõbrannadega välja.
Mulle tundub, et need, kes peavad väljaskäimist ebanormaalseks, arvavad, et käiakse ööklubides ja baarides end pildituks joomas ja lolliks tegemas. Samuti tundub mulle, et nad ise võib olla ei saa endale väljaskäimist lubada. Pole näiteks kedagi, kes last hoiaks või on mõni muu põhjus.

Tegelikult on enamasti nii, et minnakse mehega või sõbrannadega kuskile sööma ja juttu puhuma. Lihtsalt rahulik õhtuke, ilma et peaks lapsega tegelema. Mina ammu ei jaksa enam “pidu panna”. Veel vähem jaksan ma seda teha pärast pikka päeva lapsega tegeledes. Aga kui keegi peaks mind kuidagi kõõrdi vaatama, sest ma istun üks õhtu sõbrannadega baaris, siis ma vaatan neid samamoodi kõõrdi vastu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s