VABAKASVATUS

Vabakasvatus on omandanud halva maigu. Tundub nagu tore – laseme lastel olla lapsed! Las teevad, mis tahavad. Mida veel tahta onju. Lapsed teevad, mis tahavad ja vanemad teevad, mis tahavad. Aga minu arvates on vabakasvatus hoolimatu, lühinägelik ja laisk.
Miks? Arvatakse küll, et kui lapsele antakse vabad käed, siis tal on hea ja ilus lapsepõlv. Tegelikult on asi täiesti vastupidi. Lapsele pannakse peale liiga suur vastutus. Tal pole piisavalt elukogemust, ta alles õpib ja ta pole pädev mingeid suuri otsuseid vastu võtma. Ta ei peakski, selleks on ema ja isa. See on otseselt seotud turvatundega – ta kas saab vanematele toetuda või ei saa. Vabakasvatusega saadetakse laps põhimõtteliselt üksi laia maailma ja siis pole ime, kui ta käitub nagu hullumeelne. Lapsed tajuvad maailma hoopis teistmoodi kui täiskasvanud ja neilt ei saa siis eeldada “normaalset” käitumist. Vabakasvatusega ei saa lapsed tihtipeale ka piisavalt armastust, kallistusi ja hellust ja seda on tegelikult kõige rohkem vaja. Lapsi koheldakse kui võrdseid. Aga võrdsus ei tähenda seda, et kaheksa aastane peaks vastutama õhtusöögi eest. See tähendab, et temaga arvestatakse, tema arvamused ja tunded on sama olulised kui teiste omad.
Sarnane olukord tekib kui ühe pere lapsi kasvatatakse ühtemoodi. Ja siis imestatakse, et kuidas need lapsed nii erinevad on. Üks on rahulik ja teine on rahutu. Aga lapsi ei saa ju ühtemoodi kasvatada. Nad on ju inimesed ja inimesed on erinevad. Igale lapsele tuleb individuaalselt läheneda. Me ei kasuta ju täiskasvanud inimestega suhtlemisel aina samu mustreid, sest igale inimesele ei sobi “Jou!” öelda. Miks see lastega suhtlemisel loogiline tundub?
Lastesse tuleb suhtuda lugupidamisega ja seda kohe algusest peale. Kui sa tunned, et tahad last kaissu võtta, kui ta parajasti nutab, siis tee seda. Sest see on ilmselt õige tunne. Armastav tähelepanu pole kunagi halb. Kuidas saakski olla?
Armastus on kõikvõimas. Mina küll usun. Ma näen, et on ja ma usun.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s