DEFINITSIOONID

Ma saan aru, et igal inimesel on vaja end leida, identifitseerida. Aga ma ei saa aru, miks defineeritakse end kui taimetoitlast või feministi. Või suitsetajat ja üksikvanemat. Mulle endale pole see kunagi meeldinud. Kunagi ma suitsetasin aga ma ei olnud nõus sellega, et ma olen suitsetaja. Siiamaani pole nõus. Ma polnud suitsetaja aga ma suitsetasin küll. Võib olla selle pärast polnud mul raske seda “maha jätta”. See õigemini jäi minust maha. Tegin aina vähem ja vähem suitsu ja lõpuks ei teinud üldse. Lihtsalt jäi maha.
Taimetoitlusega on samamoodi. Ma söön suhteliselt vähe liha ja mõtlen üldse sellest loobumisele. Kala mulle meeldib aga näiteks sealiha üldse ei meeldi. Kui keegi ütleb, et ta on taimetoitlane, siis mulle jääb mulje, et ta pingutab nii väga, et mitte liha süüa. Muidugi mitte alati. Liha mittesöömine peaks tulema loomulikult, mitte end sundides. Kui ma tõesti lihast loobun, siis ma ei ütle enda kohta “taimetoitlane”. Ma ütlen, et ma ei söö liha. Lihtne.

Defineerimine paneb märgi külge ja sellest pole lihtne lahti saada. Enamus sellistest nimedest on natuke negatiivse tooniga. Näiteks kui mõni naine ütleb selgelt välja, et on feminist, siis minu arvates on see veidi provotseerimine. Nagu kutsuks kedagi endaga vaidlema. Sama on ka taimetoitlusega, kirglikke lihasöömise pooldajaid on palju ja nad võivad sellist avaldust isiklikult võtta. Neile nagu heidetaks lihasöömist ette.

Mina eelistan oma valikutes olla neutraalne ja hajutada kõikvõimalikud vaidluskohad. Pole lihtsalt kuskilt kinni võtta. Mulle meeldib iseenesest vaielda küll aga mõnel puhul on see mõttetu energiaraiskamine, sest see ei vii mitte kuskile. Ühel on üks seisukoht, teisel teine ja enamasti ei muuda neid mitte miski. Olen aru saanud ka sellest, et mitte kedagi ei saa muuta. Nad peavad ise oma tee leidma. Ja nad leiavad siis, kui vaja. Olen isegi paljudest õpetussõnadest alles aja möödudes aru saanud ja mõistnud, et tol hetkel ma ei pidanudki aru saama. Teadmised ja kogemused lihtsalt tulevad mu juurde ja juhatavad läbi elu.

Täna hommikul oli mul vaikne puhkehetk. Mul on tunne nagu ma oleks sügavalt pehmet rahu sisse hinganud.

Advertisements

3 thoughts on “DEFINITSIOONID

  1. Mul oli elus periood, kus ma ei söönud liha. Ja uskumatu kui palju see mõnda inimest häiris. Ma küll üritasin madalat profiili hoida, kuid ikka sain etteheidete osaliseks. Eks ma teatud situatsioonides olin keeruline eksemplar ka, sest kui näiteks olid kollektiivsed lõunad, kus kõigil sama toit, siis tuli minu oma alati eraldi tellida jne 🙂

  2. Saara

    Mu meelest ei peaks küll nii palju häirima see, kuidas teised inimesed ennast defineerivad. Paratamatult teeme seda, olen naine, olen ema, olen tütar, kas või taimetoitlane. Kui see on positiivne definitsioon, miks ma ei võiks end selle läbi identifitseerida? Konks on selles, et ei hakkaks teisi defineerima (või nemad sind).

    1. thejanette

      Ei peaks tõesti häirima, sellega ma veel töötan. Ma ise ennast väga ei defineeri, emaks ja naiseks natukene. Mul on lihtsalt tunne, et see defineerimine on veidi iseenda piiramine. Oma potentsiaali piiramine. Ma tahaksin olla rohkem avatud ja mitte võtta raudpolt kindlaid seisukohti, kui ma tegelikult ei tea, millest ma räägin. Aga noh, igaüks jõuab enda jaoks õige arusaamiseni omal ajal. Võib olla mind veidi häirib see sellepärast, et mul pole endal mingit oma asja.Ma võin tulevikus oma sõnu süüa ka. Ehk hakkan ise end defineerima oma eriala järgi näiteks, kes teab. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s