INTERNEEDUS

WordPress ütles ükspäev mulle kaks korda, et mu statistika on laes. Vaatasin siis, mis värk on ja nägin, et külalisi oli ainult 12 aga vaatamisi oli 161 – keegi vägaväga tahtis Tütre sünni kohta lugeda. Ma spekuleerin siis selle infoga, mis mul on. Kuna see konkreetne postitus on parooli all, siis arvatavasti keegi proovis 161 korda erinevaid paroole, et ehk äkki õnnestub. Ma olen ju siiski andnud väikese vihje parooli kohta. Ei tea, kas ta pääses siis ligi või mitte. Kui soovid lugeda, siis võid parooli küsida ju küll. Aga kui ma näen, et info liigub kuskil, kus ma seda ei taha, siis ma muudan parooli.

Ükskord oli mul samamoodi. Ma oma statistika järgi spekuleerisin, mis võiks toimuda. Ma kirjutasin beebigruppidest postituse ja mõni aeg pärast seda lendasid näitajad lakke. Vaatasin siis, et enamus klikke tuleb Facebookist ja vaadatuim postitus on “Beebigrupid”. Järeldasin sellest, et keegi on juunibeebide gruppi lingi pannud ja seal nad järjest loevad ja tunnevad ennast ilmselt puudutatuna.

See informatsioonikillukeste kokku panemine on nii paeluv. Võiks öelda, et ma olen kergelt ka stalkimisega tegelenud ja hiljem inimesele ette loetlenud, mida kõike ma temast tean ja see on ilmselt olnud väga kriipi. Ja mõnel juhul ei saa ise seda infot kontrollida. Üks asi on see, kui sa ise oled sotsiaalmeedias infoväljad täitnud ja avalikuks teinud aga teine asi on see näiteks, mida kool või töökoht avaldavad. Koogelmoogelist võib leida näiteks minu kunstitöid, selle järgi saab teada näiteks, kus koolis ma käinud olen.

Ma aeg-ajalt imestan, et kuidas mõned inimesed interneti ohtudesse nii kergekäeliselt suhtuvad. Ma enamasti usun, et inimesed on ilusad ja head aga internetis olen ma alati ettevaatlik olnud. Enamasti ikkagi saadakse aru, kui keegi kahtlane tuleb näiteks rääkima ja küsib su krediitkaardi andmeid aga nii paljud saavad neti teel kaupa ostes näiteks tünga või avatakse kahtlaselt hea pakkumisega meil ja ongi jama käes.  Ükskord tahtis keegi Rich Man mind Facebookis sõbraks lisada, pole üldse kahtlane. Kasutatakse nii odavaid võtteid ja ikkagi keegi langeb õnge. Mu vend ja õde on ka paraja õppetunni saanud, kui nad ühes mängus kellelegi oma kasutaja paroolid andsid. Uskusid, et tüüp teeb nende karakterid paremaks aga need varastati hoopis ära. Õnneks suhteliselt kerge laks aga meelde jääb eluks ajaks.

Tegelikult tahtsin ma siin postituses hoopis vabandada beebigrupi liikmete ees. Selliseid asju muidugi võetakse isiklikult aga see polnud mitte kellegi konkreetse pihta suunatud. Mind pani imestama, kuidas minu arvates kontrollimatult sõnu loobiti. Eks netis ikka juhtub neid nääklemisi ja ärapanemisi ja enamasti need ikkagi toimuvad kuskil soodustavas keskkonnas. Ma usun, et päriselus on inimesed palju mõistlikumad ja leebemad ja arvestavad rohkem teiste inimeste tunnetega. Internetis suhtlemine on sarnane autoga liikluses osalemisega. Tihtipeale normaalsed inimesed lähevad äksi täis, hakkavad ropendama ja sõimama, sest auto on nagu kapsel, mille sees me tunneme end julgemana. Ma olen enda puhul märganud, et juhina ma vahel pillun koledaid sõnu. Internetis toimub ka suhtlemine distantsilt ja ei pea teiste inimeste emotsioonidega nii vahetult kokku puutuma. Palun andeks, kui keegi tundis end minu postituse pärast halvasti. Siiski loodan, et see pani paljusid veidi järele mõtlema. 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s