ENDA SEES

Ükskord läksin täiega endast välja. Muidugi on seda rohkem ette tulnud aga ma räägin sellest ühest korrast, kus mul oli päeval juba kehv tuju ja ma tahtsin lihtsalt olla ja no laps ei jäänud magama. Ja siis ma vihastasin ja riidlesin ja nutsin ja ei saanud üldse aru, mida ma tegema pean. Mida ma üldse teha saan? Kuidas küll nii endast välja minna saab? Selline tunne, et nüüd olengi elu lõpuni endast väljas, maailma lõpp. Ei ole võimalik enam rahuneda ega normaalset elu elada. Nii dramaatiliselt endast väljas olin. Tagantjärele olen palju mõelnud, et kuidas ma mõnikord olen nagu vana rahu ise – täiesti kõigutamatu ja kindlameelne aga teisel õhtul on tunne nagu päev otsa oleks põues mingi leegikene praksunud ja tahab kontrolli alt välja lahvatada.

Tänane õhtu on taaskord selline, et tahaks lihtsalt olla aga lapsed lihtsalt irvitavad ja hullavad, endal silmad krõllis peas. Ma olen muidugi täiesti kindel, et minu meeleseisund kutsub seda esile aga ma ka alles õpin seda värki. Just mõned hetked tagasi tundsin, et tahaks kätega peast kinni haarata, kuskile kappi pugeda ja karjuda, sest mõistus lihtsalt lõppes otsa. Aga. Ma tabasin selle tunde ära ja sain aru, et just sellistel hetkedel lähebki käest ära – selline meeleseisund, selline õhtu, selliselt käituvad lapsed. Peas klõps, äratundmine ja lahendamine ning ma leidsin endas taas kindlameelsuse. Mis te arvate, kas laste käitumine muutus? Nad magavad.

Mees on ära, olen natuke arusaamatult kurb, tunnen end veidi vist kõrvalejäetuna, tahan lihtsalt üksi omaette olla. Kuramus, kohati on ikka raske oma tunnetes orienteeruda. Ma olen aina rohkem hakanud emotsioone ja meeleolusid teadvustama, lihtsalt märkama. See annab teatud distantsi ja kaine meele ning ma mõistan, et ma ei pea neile alistuma. Need on lihtsalt tunded ja need mööduvad. See, et ma kurb olen, ei tähenda, et midagi on valesti. Vahel võib niisama kurb olla lihtsalt kurb olemise pärast, nagu ka niisama lihtsalt rõõmus või õnnelik olla. Sellest ei pea suurt numbrit tegema ja Mehele olen ka õppinud väikseid juhtnööre andma – kui mulle näiteks ei lähe praegu totakad naljad peale vaid hoopis hirmsal kombel ärritavad, siis ma saan talle seda öelda ning ta saab sellega arvestada. Palju normaalsemad suhted on. Endal ka parem olla, ei pea nii palju ärrituma. Elu saab ikka kordades lihtsamaks teha nii lihtsate võtetega. Veendun ikka ja jälle, et õige suhtlemine on võti.

Mõnikord on mõnus lasta endast emotsioonid välja, kui ma tunnen, et minu kuulaja tuleb sellega toime. Tavaliselt vallandub laviin mingi piiiisikese asja peale ja siis ma hakkan plärtsudes koristama või nõusid pesema või midagi. Pärast palun vabandust ja viimasel ajal olen saanud ühe hea lausepai: “Said ennast välja elada.” Huuh, mida veel kaaslaselt soovida kui mitte mõistmist. Aktsepteerimine on tegelikult parem sõna, mõistmist ei pruugi tegelikult olla, heheh. Lihtsalt võib olla hea meel, et see nüüd läbi sai. Selleks korraks. Lapsed näevad ka, kuidas käib nutmine ja vihastamine ja siis rahunemine ja omavaheline leppimine. Väga kaastundlikult tulevad minu juurde, kui ma nutan ja siis ma selgitan neile, et ma olen vihane või kurb. Tütar tavaliselt ütleb selle peale “aa” ja hoiab kätt mu põlvel. Tema oskab juba tähelepanu pöörata sellele, kui vanemad kallistavad või musi teevad, alati peab märkuse tegema. Üsna terve ju? Päris elu.

Päris eluga veel nii palju, et see paistab kõige lihtsama pildi pealt ka välja. Nimelt, muutsin paaris sotsiaalmeediakanalis oma profiilipildi ära ja üks sõbrants ütles mulle, et pean puhkama minema. Silmades on sära aga olemine väsinud. Täiesti tõsijutt kõik aga et niimoodi pildi pealt kaugele paista… Kas keegi teine ka näeb seda? Pean puhkamas ära käima ja uue pildi tegema.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s