Tagasivaade: KODUNE EMADUS

Leidsin jälle draftist ühe ilusa poolelioleva tüki, mis minuga taas resoneerub. Kirjutasin selle aasta alguses, kui juba ilmselt raseduses täiesti kindel olin. Varsti seisan ehk samasuguse olemisega silmitsi aga loodan, et pilk on siis natuke selgem. Aga täna tunnen end noore, õnneliku, väga tähtsa ja vajalikuna.

img_6023
häbiväärselt vähe pildistan seda kolmandat, saab parandatud

○ ○ ○

Eile õhtul olin ma täielik pundar. Tundsin end mõttetu ja alaväärsena. Tundsin, et mul pole mingeid oskusi ega teadmisi, mis tööturul midagi väärt oleksid. Tundsin end vanana, saate aru. Lootusetult hiljaksjäänuna.

Vahel on tunne nagu mul oleks liiga turvaline olla. Liiga turvaline ja mugav, et ise eluga toime tulla. Mul on alati olnud keegi teine, kes minu eest hoolt kannab ja ma olen tihti end selle pärast abituna tundnud. See turvatunne on tulnud alati kuskilt väljastpoolt. Aga mis ma selle jaoks praegu teha saan? Ma ei teagi. Ma ei saa lihtsalt öelda K-le, et kuule tule töölt ära, et ma õppetunni saaks. Ma ei saa end ise panna praegu kuskile sundolukorda, kus mul lihtsalt pole muud võimalust kui hakkama saada. Kannatused ja eluraskused ei saa olla ainuke viis õppida. Jah, see on efektiivne aga seda ei saa sundida.

Sotsiaalmeedias liigeldes näen ma palju emasid, kellega samastuda. Kellelt inspiratsiooni, toetust, tarkust saada. Ma imetlen neid naisi sügavalt – mul on hea meel nende saavutuste üle ema ja naisena, aga ka tööalaselt. Kohati aga tunnen oma kõhus põhjatut ärevusekaevu ja ma lihtsalt ekslen seal pimeduses, silmad lahti aga midagi ei näe. Kuidas anda oma panus? Mis on minu kutse? Mis pakub mulle eesmärgitunnetust ja rahulolu? Mis teeb mind õnnelikuks ja kindlustab mu finantsiliselt? Ja siis ma näen kaugel väga-väga uduseid valgusallikaid aga lähemalt vaadata ei oska.

Koduse emana on kohati tunne, et ma ei tee ühiskonna jaoks mitte midagi. Et ma ei panusta mitte kuidagi. Ikka on tunne nagu istungi päevad läbi kodus ja mitte midagi ei tee. Kõik päevad üsna ühesugused, ülesanded väga vähe varieeruvad ja võrdlemisi kiiresti tuleb cabin fever peale. Ma ei ole kodus õnnetu, mulle meeldib olla kodune ema aga mitte ainult. Kõik minad vajavad tunnustust: mina kui naine, mina kui ema, mina kui kirjutaja, mina kui mina ja nii edasi. Aga tunnustusega on ka mingi värk. Muidugi on hea meel, kui pesukast tühjaks saab, köök orgunnitud ja põrandad puhtad on aga kes jaksab nende eest kogu aeg kiita ja kes jaksab kuulata? Sellel ei ole lõpuks mingit tähendust ja hakkab pigem närvidele käima.

Siis tulevad appi teod. Mõni tähendusega kingitus või mõttega tehtud tegu, et näidata teisele, kui väga sa tema panust hindad. Milleks mulle meeldivad emade- ja isadepäevad – imetore on, kui päev on pühendatud mulle kui emale. See ei ole nagu sünnipäev, see minu jaoks midagi hoopis toredamat. Emaduse kogemine on aidanud mul paremini hinnata ka oma ema, et teda emadepäeva hommikul toreda sõnumiga nutma ajada. Isadepäeval saan jällegi mina näidata oma mehele, kui hea meel mul on näha teda oma laste isana ja kuidas mulle meeldib temaga koos vanemdada. Olla tänulik omaenda isale, kes tuleb alati isiklikult kohale, kui mingi mure on ja isegi paluma ei pea.

○ ○ ○

Sünnipäev on minu Minu päev (see aasta oli see eriti ilmatuma äge), emadepäev on minu Ema päev (see aasta oli see ka üks ilusamatest), minu Naise päeva polegi, sest naistepäev pole minuga eriti resoneerunud (veel?), valentinipäev on minu Suhte päev, jõulud on Pere aeg. Need on aga vaid need kindlad kuupäevad – kõigil on aasta lõikes veel mitmeid tähtsaid tähistamise päevi. Siis on veel Sõprade päev ja Elu Kutse päev, Laste päev, Suguvõsa päev. Ja veel. Ja veel.

Armastuse päevad.

Advertisements

One thought on “Tagasivaade: KODUNE EMADUS

  1. Aga miks mitte mõelda mingi tegevus, mida saabki kodus teha ja alustada. Kui paljud väiksed ettevõtted on alguse saanud sellest, kui ema on koju lapsega jäänud. Ka ise alustasime nii.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s