VÕRDSUSEST, NO NII NATUKENE

Viskan mõned mõtted üles.

Voolan vooluga kaasa ja saan sellega üheks. Kõik on armastus.

Kui lapseootel juba ühe lapse ema tunneb ärevust, sest ei oska veel mõista, kuidas on võimalik veel ühte last armastada, siis ta ei tea veel, et armastus on piiritu. Ja mitte ainult – see kasvab lõpmatult. Kui sellel emal on hirm selle ees, et teine laps võtab kogu armastuse esmasündinult ära või vastupidi, teisele ei jätku, sest esimene on nii väga kallis, siis pärast uue pereliikme saabumist ei mõista ta enam oma hirme vaid tunneb lihtsalt ühte armastust. Ja see on nii loomulik ja lihtne ja teistmoodi nagu ei saakski olla.

Panin selle olukorra võrduma feministliku liikumisega, millega seoses on esile kerkinud hirm, et kui naised, ning võrdõiguslikkusest rääkides ka vähemused, saavad rohkem ükskõik mida: õiguseid, võimalusi, samaväärset palka, tõsiseltvõtmist jne, siis keegi peab ju millestki ilma jääma, midagi võetakse ära ja antakse teistele. Mis ei ole tõsi. Ei. Keegi ei jää ilma, kõik saavad. Ma ei mõistnud seda enne, kui vaatasin Liz Planki projekti Divided States of Women ühte episoodi, kus ta vestleb Islandi meestega võrdõiguslikkusest ja seal üks mees just selle välja toobki, et kardetakse, et midagi võetakse ära kuigi tegelikult kõik saavad sellest kasu. Island on võrdsusega maailma esirinnas. Seal on näha mõjusid, kuidas mehed kogu protsessis rohkem võimalusi ja tähelepanu saavad. Näiteks julgevad mehed väärkohtlemise puhul vastavasse asutusse pöörduda ja abi paluda, on normaalne, kui mehed enda emotsioone näitavad ning lastega kodus olla saavad, samal ajal, kui partner käib tööl ja teenib väärilist palka. What’s not to like?

Nimisõnana on feminist meie ühiskonnaruumis veel halvamaiguline ja valestimõistetud. Sellel on selline eemaletõukav mõju ja mina isiklikult olen tundnud, et kui soovin feminismist ja võrdõiguslikkusest rääkida, siis kõrgub üks suur müür minu ja vestluskaaslase vahele, mida saab vist vaid killukeste haaval aja jooksul lammutada, sõbralikult lehvitada ja näidata, et siinpool on tegelikult valgus.

olen sõbralik

Jah, saab rääkida ka äärmustest ja varjukülgedest aga ma ei taha. Praegu küll mitte. Keskendugem positiivsele. Mina olen küll elevil maailma liikumise suhtes. Tuldagu vooluga kaasa, see on lõbus ja turvaline ja  v a b a s t a v!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s