VASTANDID TÕMBUVAD?

Mina ja K oleme vastandid. Meie isiksused on täiesti perfektsed vastandid ja kuigi ma teadsin juba varem, et me oleme väga erinevad, siis pärast isiksuse testi* tegemist sai see ametlikuks. Minu elu vähemalt palju selgem. Väga VÄGA palju avaram ja selgem. Mina olen INFP ehk Vahendaja ja K on ESTJ ehk Juhataja. Allolevad pildid võtavad päris täpselt kokku meie olemused. K tõstab kellegi mööblit ja mina hõljun metsas. Shalalaaa!

pildid lõigatud 16personalities.com lehelt

Guugeldades ja erinevaid foorumeid lugedes peetakse sellist suhet põhimõtteliselt hukule määratuks, sest esineb liiga palju arusaamatusi ning ei suudeta üksteise vajadusi täita. Seda arvavad enamasti INFP isiksused, keda ESTJid hirmutavad või kellel on olnud keeruline kogemus selle tüübiga. Ma ei tea, kuidas see võimalik on, et me Kga niimoodi kokku saime aga saime ja kuigi meie suhe on kohati VÄGA raske olnud (minu jaoks), siis on see ka ilmatuma hea. Me oleme justkui üksteise kaljud ning oleme koos väga palju kasvanud. Mina olen kasvanud näiteks enesekindlamaks – K on mind õpetanud end mitte süüdi tundma, kui vajan aega asjadest aru saamiseks ning julgen end rohkem kehtestada. Ta on aidanud mul oma ideid ja visioone ellu viia ning suunanud mind mitmetest rasketest olukordadest ise välja tulema. Ning julgen öelda, et K on minult õppinud kaastundlikkust ja mõistvust aga ka iseenda tunnete märkamist ja nendest rääkimist. Ma olen alati nii tänulik, kui ta räägib millestki, mis teda häirib või kehvasti tundma paneb, sest varasemalt kippus ta kõike endale hoidma ning väga passiiv-agressiivselt käituma. Kuigi ma olen inimeste kuulamiseks põhimõtteliselt loodud ja armastan seda sügavalt.

Nüüd tagantjärele vaadates on rasked perioodid tekkinud sellest, et me oleme lahku kasvanud. Kui me pikalt lihtsalt koos eksisteerime ja omavahel peale igapäevaste rääkimiste eriti ei suhtle, siis me kasvame väga kiirelt lahku ja me peame nagu uuesti alustama. Ja siis on tunne nagu oleks võõras inimene vastas. Meil on ka väga palju möödarääkimisi. Mina lähtun otsuste tegemisel väga suuresti sellest, mida ma tunnen. Mul on vaja, et mu tegemistel ja otsustel oleks see Õige Tunne. Seda ei saa kuidagi loogiliselt selgitada ning Juhataja isiksusel on väga raske sellest aru saada. K jaoks olen mina kohati ilmselt mingist täiesti teisest maailmast (mis on ilmselt osaliselt ka põhjus, miks ma talle meeldin). Ja mul on kohati mustvalget loogikat väga raske mõista, sest igal asjal on ju nii palju värve ja nüansse, millega arvestada. No tõesti, mõnikord tunnen, et mu aju lihtsalt ei võta, ükskõik kui palju ma ka ei üritaks.

Tülid käivad meil tavaliselt nii, et kui mingil lambisel hetkel langeb karikasse viimane piisk, siis see lendab kohe ümber ka. Niimoodi suure kaarega. Ja tihtilugu lähen mina nii kettasse, et ei saa enam üldse aru, mis toimub. Mu peas on tõepoolest ilutulestik ja K väga kaalutletud ja loogilised vastused (mis on tal juba mitu käiku ette teada) ajavad mind veel rohkem segadusse. Siis mina tavaliselt lähen natukeseks eemale rahunema, see aeg varieerub mõnest minutist mõne tunnini. Ja siis me räägime rahulikult oma tunnetest, teist kuulates. Aga sellise asjade käiguni oleme me jõudnud oi kui pika aja ja oi milliste kannatustega (minu puhul siis ilmselt).

Mina mõtlen ja tunnen TOHUTULT palju. Samal ajal on Kl kõik asjad juba ära mõeldud ja mul on mulje, et tunded on ka rohkem mõtted kui tunded. Ma olen muretsenud, et ta surub oma tunded alla ja teeb selle kõigega endale liiga aga tegelikult ta lihtsalt töötabki nii. K oskab väga hästi inimestega suhelda: ta on lõbus ja viisakas ja meeldiv, oskab inimesed panna end hästi tundma ning samal ajal suunab vestlust täpselt selles suunas nagu tema tahab. Aga minuga vahel suheldes jookseb ta täiesti juhtmesse ära, sest ta ei suuda lihtsalt sammu pidada mu ilutulestikusarnaste mõttekäikudega. Tihti peab ta mind katkestama ja küsima, et kas meil teema muutus vahepeal. Mul on peas nii palju seoseid ja kõik lõimub ja põimub ning minu peas on kõik täiesti arusaadav aga sõnadesse see ei jõua üldse või ei jõua temale arusaadavalt.

Vastanditega on teadagi see värk, et need kas põrkuvad täiega või hoopis täiendavad üksteist. Ja meil on nii ühte koma teist. Muidugi ei saa kõiki Vahendajaid või Juhatajaid või ükskõik milliseid isiksuse tüüpe ühe puuga lüüa, sest iga inimene on ikkagi erinev. Suhtes mängivad rolli ka muud olulised asjad, isiksused on vaid osa sellest.

Mingi hetk ma mõistsin, et ma ei saa oma partnerilt nõuda kõigi oma vajaduste täitmist. Mingeid asju räägid ja koged näiteks koos sõbrannadega või perega või näiteks täiesti üksi.  Tean, et ei saa temaga vestelda mõnedel mind paeluvatel teemadel, sest meie erinevused ajavad meid lõpuks riidu. On mingid asjad, mida tema mulle pakkuda ei saa ja mida mina talle pakkuda ei saa. Kuigi ta räägib mulle investeerimisest ja ma kuulan huviga ja räägin kaasa ja saan targemaks, siis ma jaksan kuulata vaid mingile maale. Ning mina võin oma mõtetest ja ideedest rääkida vaid nii palju, sest kuskilt maalt ta ei suuda seda kõike hoomata.

Kuigi meil on väga suured erinevused, mis justkui tähendaksid, et me ei suudaks kaua üksteisega koos olla, siis meil on ka palju, mis meid ühendab ja asjad, mida me koos naudime. Oleme mõlemad üsna praktilise meelega, tema on seda loomult ning mina olen selle ilmselt isalt kaasa saanud. Armastame fantaasiat – nii kirjandust, filme kui ka arvutimänge. Sõrmuste Isand, Kääbik, Eragon, Elder Scrolls, Dragon Age, Troonide Mäng, Westworld. Kõik paelub meid mõlemat ja koos on neid niivõrd äge jagada. Parimatel päevadel mõistame üksteist poole sõna pealt ning irvitame ja lõõbime lakkamatult. Meil on koos lõbus ja oleme mõlemad valmis suhte nimel töötama. See kooskõndimine on vahel päris künklik aga ikkagi jube lahe.

Me mõlemad oskame olla täistropid ja teist nii võimatult närvi ajada, üks rohkem kui teine ja meie jagelemised ilmselt niipea veel ei lõppe, sest me ei suuda üksteist lõpuni mõista aga mina ei ole nõus loobuma. Kahtlen seda ka K puhul. Võti on partneriga rääkida. Ko-gu-aeg. Ja siis niisama olla. Ja siis jälle rääkida ja rääkida, sest nii on nagu meie elu käib. Kohati väsitav aga väga rahuldustpakkuv.

 

* testi saab teha SIIN – saab teha eesti keeles, üldine kokkuvõte on ka eesti keelde tõlgitud aga edasi saab inglise keeles lugeda.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s