HALVAD SÕNAD

Kuskil kaks aastat tagasi hakkasin joutuubis jälgima ühte transsoolist naist, kes on aja jooksul avanud mu silmad ja südame nii erinevatele asjadele, millest väga tihti ei räägita. Mind paelus tema ebamaine välimus, mis on iseloomulik Waardenburgi sündroomiga inimestele ja tema megamõnus iseloom ja huumor. Mulle õudselt meeldivad tema informatiivsed aga samal ajal kerge tundega videod ja see, kuidas ta väga avameelselt oma transformatsioonist räägib. See on minu jaoks väga põnev ja soovitan huvi korral tema kohta rohkem uurida AGA tegelikult tulin jagama ühte tema lühifilmi, mis räägib halbadest sõnadest ja mille ma lingin allapoole.

Meie peavoolumeedias on viimasel ajal üles kerkinud teemad, mis selle filmiga mulle meelde tulid. Üks on Marika Korolevi keiss Perekooli kägudega ja teine samasooliste paaride lapsendamise teema. Mind on alati negatiivselt üllatanud inimeste sapised sõnad. Olen kohati täiesti ehmunud ja kohutatud ning siis raevunud. Sest kuidas sa ometi julged!? Tunnistan, et pole teiste elu ja olu lahkamisest puhas kuid mitte kunagi, MITTE KUNAGI ei ole eesmärk haiget teha või oma arvamust peale suruda. Ja see ongi see, mis mind kõige rohkem hämmastab ja mulle isegi haiget teeb, isegi kui need sõnad pole mulle suunatud. Ma ei saagi aru, mis nende eesmärk peaks olema. Miks tundub õige oma arvamus vaenulikult sõnastada ning viha või isegi jälestusega garneerida?

Mu kõri tõmbub kokku selle peale mõeldes, ma vist füüsiliselt ei suudaks neid sõnu välja öelda, mu sõrmed kirjutada. Või isegi mõelda. Nüüd ma mõtlen, et huvitav, kas olen liiga naiivne, mõjutatav, tundlik, sinisilmne, roosamanna või midaiganes, et ei suuda seda seedida aga samal ajal mõtlen, et kuram küll, see pole ju okei. Kuidas see saab okei olla? Kuidas saab üldse mõelda, et see on okei? Pilduda vihast nõretavaid rämedaid ja jälke sõnu, mille pärast? Kas tõesti ei olda võimelised inimlikult oma mõtteid edastama? Ikka plärts rassistlik läga sinna ja suure kaarega homofoobne sõim tänna. Oeh. Nii palju küsimusi.

Jaa, need võivad olla segaduses ja vaevlevad inimesed suure pagasiga. Aga. Mul on nii raske mõista paindumatust ja teiste perspektiivi eitamist. Ja seda, et ei mõisteta, et koledad läbielamised on koleda käitumise põhjuseks aga mitte vabanduseks. Miks on nii raske aktsepteerida seda, et inimesed ongi erinevad ja ei peagi olema samasugused? Kas seda üldse tahetaksegi? Et kõik oleksid samamoodi? Kas nad on seda küsimust endalt küsinud? Miks arvatakse, et kui kellelegi antakse õigused, siis keegi teine jääb millestki ilma? Ma olen praegu nii segaduses, et ei meenu, et midagi sellist oleks kunagi juhtunud. Võib olla keegi oskab näite mulle tuua?

Ma usun kogu südamest, et sõna jõud on võimas ning ma elan selle järgi. Kui tunnen end kehvasti, proovin end ilusate sõnadega rõõmustada, endale naeratada, kuulata positiivset muusikat. Kui olen haige, kiidan oma tublit keha, kes nii hästi haigustega toime tuleb. Kui olen ärev, saan endalt sõnadega natist kinni, enne kui täiesti üle võlli keerutab. Oma lastele räägin sõna olulisusest ja mul on hea meel näha, kuidas nad seda oskust elus kasutavad ja positiivset tagasisidet saavad. Ja ma näen, kuidas halvad sõnad on sama jõuga, kohati isegi suuremaga, sest need võivad väga rivist välja lüüa.

Ei ole nii, et iga inimene peaks endaga ise hakkama saama. Kui sa ikka järjepidevalt koged üht või teistmoodi verbaalset vägivalda, siis üks inimene ei tule sellega toime. Iga inimene vastutab oma sõnade eest ning ei saa pärast pikka vihapostitust tõsta käed üles, et see on vaid minu arvamus.* Sõnadel on suur jõud ja see, mida sa ütled – selle eest sa pead julgema võtta ka vastutuse.**

Igatahes, mõtlemisainet on küllaga. Siin on Stef Sanjati filmike Bad Words.

* Arvamus võib ka muutuda, eks. Loodan, et kõik teavad seda.

**Jah, vastutus on ka neil, kes tunnevad end solvatuna, sest nad “otsustasid” end puudutatuna tunda aga see ei muuda sõnade ütleja/kirjutaja vastutust.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s