VALGUSPIDU

Mis värk selle ilutulestikuga siis on? Ma ei tea, kas on alati olnud nii palju inimesi, kes peavad arutut paugutamist arulagedaks või rohkem inimesi on hakanud mõistma rakettide lennutamise mõjusid meile endale, kodu- ja metsloomadele ning keskkonnale.

Olen eelnevatel aastatel olnud üsna häiritud paukudest, mis iga õhtu meil siin kodu lähedal käisid. Kord olin ma nii vihane, et oleksin hea meelega läinud kividega aknaid sisse viskama, sest ma olin suure vaevaga lapse õue vankrisse magama saanud ja olin valmis ise natukene pikutama, kui meie maja kõrval kuskil kakskümmend pauku taevasse lasti. Oli 1. jaanuar. Kord, kui lastega jõuluturule läksime, lasi keegi täisloll vanalinnas rakette, mis ei lennanud üles vaid mööda tänavat. Meie ümber olid punased sädemed. Ma tundsin endas nii suurt vägivaldsust, et endalgi hakkas hirmus. Kui minu pereliikmed, minu lapsed oleksid seetõttu viga saanud, siis ma oleks ilmselt sellele inimesele selga lennanud ja ta kõrvakiled puruks kriisanud.

Aga paukudest rohkem on mind häirinud see jõle suits ja hais. Vana-aastaõhtul on juba kella kuuest selline vine üleval, et ei taha ise õue minna ega lapsi ka kaasa võtta. Oleme siis keskööl aknalt aknale jooksnud ning hiljem lootnud, et saaks normaalselt nüüd magada ja keegi kell 2 enam ei pauguta.

Ja iga kord mu süda valutab metsloomade pärast, kelle elu selline müra täiesti sassi keerab. Jummel, kui õudne! Võib arvata küll, et me elame ju linnas aga päris kindlasti on siin linna ääres parkides ja metsades kitsed, rebased, jänesed, oravad, kes esimest korda sellise asjaga kokku puutuvad ja hirmust teadmata suunas pagevad ning hiljem teed koju enam ei leia.

Aga sel aastal olen meeldivalt üllatunud. Eelmiste aastatega võrreldes on meie kodu ümbruses olnud võrdlemisi vaikne aga tundub, et müra on siiski liiga palju, sest linnaosa Facebooki grupis on tekkinud mitu arutelu rakettide lennutamise teemal, eriti selle mõjust koduloomadele ning olen hämmingus, et inimesed konkreetselt ei hooli. Teemaks on suvalistel hetkedel ilutulestiku laskmine aga reageeritakse nii nagu tahetaks kogu aastavahetus kogu maailmas ära keelata. Ma arvasin, et pigem ei osata mõelda sellele, kui raskelt lemmikloomad paukudele reageerida võivad või kui keeruline on beebit pärast sellist äratust jälle magama saada, aga et teatakse küll ja ikka lastakse ning hurjutatakse, et saa ise hakkama oma koeraga või et minu koer küll ei karda, alati olen temaga aastavahetusel koos õues käinud ja kõik lapsed on imikuna ka kaasas olnud. Samal ajal räägitakse kogemustest, kuidas koeraga jalutades kuskil ootamatult rakette lennutatakse ning koer saab trauma, mis mõjutab teda ilmselt terve elu ja kuidas lapsed ehmuvad üles ning kardavad uuesti magama jääda, räägi sa neile kui palju tahes, et see on ilutulestik, sest kärgatuste peale üles ehmumine on suht jõle tunne.

Oli tore lugeda, et Haapsalu linnavalitsus kutsub inimesi üles rakettide laskmisest loobuma. Linn ise korraldab ilutulestiku ning sellest võiks piisata. Läbimõeldud ilutulestiku show’d on väga lahedad ja see on kordades ägedam kui lihtsalt suvaline lennutamine ning hiljem koristatakse pakendid ära ka, mitte ei jäeta tänavale vedelema.

Minu arvates väga tervitatav üleskutse ning loodan, et see ka ülejäänud Eestisse levib. Ma ei tea, kas ma ise eraldi show jaoks kuskile kohale sõidaks, sest rahvamassid pole mu lemmikud aga ma poleks kurb, kui maja kõrval rakette ei lendaks ja näeks neid ainult teleriekraanilt. Raha saab säästetud, keskkond mürgistest gaasidest ning müra- ja valgusreostusest samuti, enda ja kaaskodanike tervis ka hoitud ja. Nii palju plusse.

Tähistamata ju ei jää.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s